ABD istihdam verisi altının hızını kesebilecek mi?

Investing.com – Küresel piyasalar ABD’den gelecek tarım dışı istihdam raporunu bekliyor. Bankacılık krizi ve yüksek faizler nedeniyle ekonomide sert bir iniş yaşanacağı beklentisinin arttığı ortamda ABD istihdamında yaşanacak düşüş, küresel piyasalardaki negatif görüşü destekleyebilir.

Altın istihdam öncesi nasıl fiyatlanıyor?

Mart ayında ABD’de başlayan ve Avrupa’ya da sirayet eden bankacılık krizi, risk iştahını azaltıp güvenli liman varlıklara talebi artırdı. İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan Credit Suisse hisselerinin 10 Mart’ta ABD istihdamının açıklandığı gün rekor düzeyde kayıp vermesiyle veri ikinci plana düştü. Pİyasalarda satışların derinleştiği gün ons altın 1.870 dolara hızla yükseldi.

10 Mart’tan itibaren yükseliş ivmesini artıran ve bu hafta içinde 2.032 dolara çıkarak son bir yılın en yüksek seviyesine çıkan altın, istihdam öncesi 2.000 dolar üzerinde işlem görüyor.

İstihdam verisi altını nasıl etkiler?

ABD’de tarım dışı istihdamın Mart’ta 239 bin kişi artması, işsizlik oranının %3,6 olması ve ücretlerin de aylık %0,3 artışla yıllık %4,3 olması bekleniyor. Verinin manşet tarafı olan istihdam sayısının beklenti üzerinde gelmesi, ülkede istihdam sektörünün güçlü kalmaya devam ettiğini teyid edecektir. Ancak işsizlik oranında belirgin bir sapma olması ya da ücretlerin enflasyonu besleyecek bir oranda artış göstermesi olumlu istihdam rakamına rağmen kaygıları artırabilir.

Faiz politikasını sürdüren Fed için istihdam sektöründe yavaşlama olması beklenen bir durum, fakat ekonomiye büyük oranda zarar vermeyecek boyutta kalması önemli. Bu nedenler verilerdeki değişim oranı yakından izlenecek.

Olumlu veri, altında bir miktar gerileme yaratabilir. İlk etapta 2.000 dolar altı hareketin izleneceği fiyatta 1.980 dolar gün içi destek noktası olarak görülüyor.

Bu hafta tarihi seviye olan 2.074 dolara yaklaşan altın için negatif veri seti yükselişe iyi bir gerekçe olabilir. Dolayısıyla veridinin beklenti altında kalması altının gün içi yönünü değiştirerek hafta içinde test edilen 2.032 dolara doğru ilerlemesini sağlayabilir.

Haftalık kapanışın 2.000 dolar üzerinde olması ise gelecek günlerdeki haber akışına paralel altında zirve ihtimalini güçlendirebilir.

ABD istihdam verisi TSİ 15.30’da açıklanacak.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir