Altın Fiyatlarında Yükseliş Rallisi Ne Zaman Başlayacak?

Analistlere göre, altın piyasası Federal Reserve’in faiz görünümüne karşı çok hassas olmaya devam edecek. Bu nedenle, fiyatlar hafta içinde 30 dolardan fazla değer kazansa da altında yükseliş rallisi demek için çok erken.

Bu durum, altın için bir güven oylamasıdır!

Haziran ayı ABD enflasyon raporu, fiyat baskılarının son iki yılın en yavaş hızında arttığını gösterdi. Bunun ardından altın fiyatı yükselişe geçti. ABD TÜFE’si geçen ay bir yıl öncesine göre %3 arttı. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE ise %4,8 ile tahminlerin altında kaldı. Ağustos vadeli Comex altın kontratları, 1.900 dolar seviyesini sıkıca tuttu. Böylece, haftalık 30 doların biraz üzerinde artışla en son 1.961,70 dolardan işlem gördü. Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, gelişmeleri şu şekilde değerlendiriyor:

Herkesin Fed’in Temmuz ayında faiz oranlarını artırmasını beklemesine rağmen altının 1.900 doların üzerinde tutunması bir güven oylamasıdır. Fed önümüzdeki birkaç ay boyunca altın piyasasını yönlendirecek. Daha uzun süre daha yüksek oranlar fiyat için olumsuz olacaktır. Altının şu anki tepkisi ya tüm faiz artışlarının henüz fiyatlanmadığı ya da piyasaların beklentilerinin gerçeklikle uyuşmadığı anlamına geliyor.

Altında aşırı yükselişe geçmek için henüz çok erken

Fed hala bu yıl en az iki kez faiz artırmayı planlıyor. Bu doğrultuda, Temmuz toplantısı için piyasa beklentileri 25 baz puanlık bir artış ihtimalini %96 olarak fiyatlıyor. İkinci faiz artırımı henüz fiyatlanmadı. Bu nedenle analistler kısa vadede altın konusunda temkinli olmaya devam ediyor. TD Securities küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek, şu yorumu yapıyor:

İnsanlar Fed’in hızlı bir şekilde gevşemeye gideceği ve sıkılaştırma programını sonlandıracağı umudu da dahil olmak üzere herhangi bir zayıf bahaneyle altında yükselişe geçmek istiyor. Bu noktada, aşırı yükselişe geçmek için henüz çok erken.

Bu durum altın için bir sorun olabilir!

Enflasyon söylemi daha iyi görünmeye başlıyor. Bununla birlikte, özellikle enerji fiyatlarındaki artış göz önüne alındığında, bu bitmiş bir anlaşma değil. Melek, “OPEC arzı azaltmaya devam ettikçe son zamanlarda petrol fiyatlarında önemli bir artış gördük. Daha ucuz enerjiden elde ettiğimiz büyük fayda önümüzdeki aylarda bir ölçüde tersine dönebilir,” diye uyarıyor. Ayrıca, Fed’in ileriye dönük kredibilitesini etkileyeceği için şahin söylemini değiştirmekte hızlı davranması da pek olası değil. Melek, bu konuda şunları söylüyor:

Fed’in bizi piyasanın düşündüğü kadar çabuk gevşetmeye başlayacağından şüpheliyim. Verilerin yukarı yönlü sürpriz yapması mümkün. Ayrıca, Fed’in silahlarına sadık kalması muhtemel. Bu da altın için bir sorun olabilir.

Altını yerinde tutan da bu!

Everet Millman, Fed’in bundan sonra ne yapacağının hala büyük bir muamma olduğunu söylüyor. Analist, bu kadar agresif bir para politikası sıkılaştırmasının bazı gecikmeli etkilerinin daha geniş piyasaları nasıl etkileyeceğini tahmin etmenin zor olduğunu belirtiyor. Millman, piyasalar için kilit sorunun Fed’in ne kadar faiz artıracağı değil, Fed faiz indirmeye başlamadan önce faizlerin ne kadar süre yüksek kalacağı olduğunu sözlerine ekliyor. Buradan hareketle Millman, şu açıklamayı yapıyor:

Eğer bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında faiz oranlarını düşürürlerse, piyasalar güçlü bir tepki verecektir. Bir sonraki adımın ne olduğunu bilmek önemli. Faizler ne kadar süre yüksek kalacak ve faiz indirimi ne zaman gelecek? Altını yerinde tutan da bu.

Millman, önceki açıklamalara dayanarak, Fed’in muhtemelen sıkılaştırma yönünde hareket edeceğini söylüyor. Dolayısıyla, bunun da faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağı anlamına geleceğini belirtiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD enflasyonu, 18 aydır %2’nin üzerinde seyrediyor. Bu nedenle Fed Başkanı Powell, piyasaların bunu dengelemek için %2’nin altında zamana ihtiyacı olduğuna inanıyor.

İzlenecek altın fiyat seviyeleri

Bart Melek, altındaki son hareketin muhtemelen kısa ömürlü olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden, kısa vadeli alımların fiyatları yükselttiğini belirtiyor. Melek, “Bu durum büyük ölçüde tersine dönecek. Ralli için çok erken ve önemli bir gevşeme riski var,” diyor. Melek, yakın direncin 1.966 ve 1.970 dolar, desteğin ise 1.930, 1.900 ve ardından 1.896 dolar olduğunu sözlerine ekliyor.

Millman da henüz yükseliş kampına geçmeye hazır olmadığını söylüyor. Bir sonraki büyük direnci 1.975-80 dolar ve desteği 1.900 dolar olarak görüyor.

Gelecek haftanın verileri

  • Pazartesi: NY Empire State İmalat endeksi.
  • Salı: ABD perakende satışları, ABD sanayi üretimi, Fed Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Barr konuşacak.
  • Çarşamba: ABD’de konut başlangıçları ve inşaat izinleri.
  • Perşembe: ABD işsizlik başvuruları, Philly Fed imalat endeksi, ABD mevcut konut satışları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x