Döviz Kurlarında Yükseliş Sürüyor: 1 Euro 30 Lira Oldu

Euro rekor kırmaya devam ederken, her iki kurda da yükseliş hızlandı. Dün 26,25 ile rekor kıran dolar kuru bugün 26,70’in üzerine çıktı. Euro da 30 lirayı aştı.

Türk Lirası hızla değer kaybediyor.

Dolar/TL bu sabah 26,50 seviyesini aşarak rekor tazeledi. Kur 26,72’yi gördü. 1 Euro ise bugün ilk kez 30 lira seviyesini aştı ve 30,10 seviyesini gördü.

Sene başından bu yana artış dolar kurunda yüzde 42’yi, Euro kurunda yüzde 50’yi aştı. Piyasalarda kademeli sıkılaştırma sürecindeki Merkez Bankası’nın (TCMB) perşembe günü açıklayacağı faiz kararı haftanın en önemli gündem maddesi olarak izleniyor.

Hükümet seçim öncesi uygulanan ekonomi politikalarının sonucu ve deprem kaynaklı artan maliyetler nedeniyle art arda gelir artırıcı önlemler açıkladı. Kapsamlı vergi artışlarının mali disiplini garanti altına alabileceğini belirten ekonomistler, aynı sürecin kısa vadede enflasyonu ise körükleyeceğine dikkat çekiyor.

Vergi artışları ve TL’deki değer kaybının da etkisiyle ekonomistler temmuzda TÜFE’de aylık yüzde 10 civarında artış bekliyor. Ekonomistler yıl sonu TÜFE tahminlerinde yüzde 50’li seviyelerden yüzde 60’a, belki de üzerine doğru revizyona da başladı. Yapılan zamların ve TL’deki değer kayıplarının ardından enflasyonun yükselme eğilimi sürerken TCMB’nin faiz kararında artırımın büyüklüğü piyasalar için önemli olacak.

Sene başında 18,73 seviyesinde olan dolar kuru, 14 Mayıs’taki seçim öncesinde 19,60 TL’yi, 28 Mayıs’taki ikinci tur öncesinde ise 19,98 seviyesini görmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x