Halka arzında rekor kıran Eksun Gıda’nın tavan serisi kısa sürdü

Investing.com – Borsa İstanbul’da halka arzlar bireysel yatırımcılardan yoğun ilgi görüyor.

Halka arz aşamasında talebin yoğunluğuna bağlı olarak başlangıçta bireysel yatırımcıların eline az sayıda hisse geçse de şirket paylarının tavan serileri yatırımcıların cezbediyor. Ancak günlerce %10 değerlenen hisselerin tavan bozarak taban fiyatından işlem görmeye başlaması da bir risk oluşturuyor. 

Mart ayında halka arz olan Eksun Gıda, Borsa İstanbul tarihine adını en yüksek bireysel katılımlı halka arz olarak yazdırdı. Eksun Gıda, 980 milyon TL halka arz büyüklüğüne ulaşırken yatırımcılardan 15 kat talep geldi. Eşit dağıtılan EKSUN paylarına 1,2 milyon yurtiçi bireysel yatırımcı sahip olurken şirket, bu kategoride bir rekor kırmış oldu.

Rekor katılımın gerçekleştiği Eksun Gıda halka arzınının ardından 24 Mart tarihinde 48,9 TL halka arz fiyatından işlem görmeye başlayan EKSUN payı, 7 işlem günü boyunca tavan fiyatından işlem gördükten sonra 4 Nisan tarihinde 98,1 TL’de zirve gördü ve ardından düşüşe geçti. Böylece hisse, halka arz fiyatına göre %100 değer artışına ulaştıktan sonra satış ağırlıklı hareke etmeye başladı. 

EKSUN hissesi iki gün boyunca taban fiyatına yakın işlem görürken 77 TL’ye kadar geriledi ve bugün bu noktadan gelen tepki alımlarıyla 78 TL bandında sabit kalmış durumda.  

Diğer yandan dün Koza Polyester (KOPOL) halka arzı başlarken bugün de CVK Maden İşletmeleri’nin (CVKMD) halka arzı için talep toplama süreci başladı. Her iki halka arzında talep toplam süreci 7 Nisan Cuma gününe kadar devam edecek. 

EKSUN payının yüksek bireysel katılımcı sayısının olması ve bu hafta iki yeni halka arzın başlaması, tavan serisini kısıtlayan faktörler olarak yorumlanıyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x