Hollyvood’da grev… Galayı terk ettiler

Sinema sektörünün kalbinin attığı Hollywood şimdi tarihi bir greve sahne oluyor. Beyaz Perde aktörleri derneği ve Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçılarının iş garantisi ve maaş güvencesi talebiyle televizyon yapımcısı şirketlerle görüşmelerden sonuç alamamaları nedeniyle grev kararı aldı.

ABD’de Yazarlar Birliği (WGA) yayın platformlarından ücretlerini yükseltmelerini talep ederek mayıs ayında greve başlamıştı. Sinema Oyuncuları Birliği – Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu (SAG-AFTRA) da önceki gün greve katıldı. Böylece 1960’dan bu yana ilk kez Hollywood oyuncuları yazarlarla ortak grev kararı aldı. WGA ve SAG-AFTRA, Hollywood ve yayın şirketlerinden kârın adaletli dağıtımını isterken mesleki varlıklarına tehdit gördükleri yapay zekâ kullanımına da kısıtlama istedi. WGA’nın 11.500 üyesine SAG-AFTRA’nın 160 bin üyesinin de katılmasıyla sinema endüstrisinin kalbi Hollywood’da birçok yapımın çekimleri durdu. Disney’in CEO’su Bob Iger ise grevin rahatsız edici olduğunu söyledi. Hollywood’da 1980’de yapılan grevin sektöre maliyeti 370 milyon dolardı.

YAZIKLAR OLSUN

SAG-AFTRA’nın başkanı olan oyuncu Fran Drescher, Hollywood stüdyolarına ateş püskürdü. Miliyet’in haberine göre stüdyoların ücrette anlaşma için isteksiz olduğunu belirten Drescher, bu şirketlerin yöneticilerine “Yazıklar olsun size” diye tepki gösterdi. Drescher, stüdyoların “para kaybettiklerini” iddia edip CEO’larına yüz milyonlarca dolar verdiğini söyledi.

HOLLYWOOD’DA GREV, GALAYI TERK ETTİLER

İngiliz yönetmen Christopher Nolan’ın 21 Temmuz’da vizyona girecek “Oppenheimer” filminin Londra’daki galası sırasında grevin başlaması nedeniyle oyuncular Cillian Murphy ve Emily Blunt geceden erken ayrıldı. Nolan, ekibin grev pankartı hazırlamaya gittiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x