İflas Eden Kripto Şirketi, Bu Coinleri Yerinden Oynattı!

Geçtiğimiz ay, 23 Haziran’da, iflas eden bir kripto kredi kuruluşu olan Voyager Digital, yatırımcılar için para çekme işlemlerini yeniden açarak şaşırtıcı bir hamle yaptı. Bu karar, şirketin para çekme işlemlerini durdurmasından ve 11. Bölüm iflas başvurusunda bulunmasından neredeyse bir yıl sonra geldi. Dolayısıyla birçok kullanıcının fonlarına erişememesine neden olmuştu. Şimdi ise elindeki bazı coinleri harekete geçirmesiyle gündemde. İşte detaylar…

Kripto para şirketi, bu coinleri harekete geçirdi

Dune Analytics’in verilerine göre, para çekme işlemlerinin yeniden açılmasından bu yana, 250 milyon dolardan fazla kripto varlığı platformdan dışarı aktı. Bu önemli net çıkış Voyager Digital’e 176 milyon dolar değerinde kalan kripto varlığı bıraktı. Bu da %96,15’lik bir Temiz Varlık oranıyla sonuçlandı. Platform tarafından tutulan varlıklar arasında 2.287,4 BTC, 27.363,7 ETH, 18.558.340 USDC, 2.060 trilyon SHIB ve daha fazlası bulunmakta. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Voyager Digital’in iflası, Terra ekosisteminin çöküşünün ardından meydana geldi. Bu da 40 milyar doların üzerinde yatırımcı fonunun kaybedilmesine yol açtı. Kullanıcılar varlıklarını çekmek için acele etti. Bu nedenle, kripto borç veren ciddi bir likidite kriziyle karşı karşıya kaldı ve sonuçta iflas etti.

Mayıs ayında Voyager Digital için hazırlanan iflas planı mahkeme onayı aldı. Bu plan kapsamında, müşteriler başlangıçta taleplerinin yüzde 35,72’sini alma hakkına sahiptir. Bu tutarı Voyager uygulaması aracılığıyla kripto para olarak ya da 30 günlük bir bekleme süresinin ardından nakit olarak çekme seçeneğine sahipler. Voyager Digital CEO’su Alex Hage, iflas eden kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in Voyager’a hala 650 milyon dolar borcu olduğunu açıkladı. İlk para çekme turu müşterilerin fonlarının yüzde 35’inden biraz fazlasına erişmesine olanak tanırken, bu ilk dağıtım tamamlandıktan sonra alacaklılara dağıtılmak üzere daha fazla varlığın geri kazanılmasına odaklanılmakta.

Alacaklılar için ek fon da var

Buna ek olarak, alacaklıların kullanımına sunulmak üzere 445 milyon dolarlık ek müşteri fonu potansiyeli de bulunmakta. Ancak bu durum, Alameda Research’ün Voyager’a karşı olan ve en az Eylül 2023 ortasına kadar beklenmeyen imtiyaz talebinin çözümüne bağlı. Ayrı bir gelişme olarak Binance, Voyager Digital’i 1 milyar dolara satın almakla ilgilendiğini ifade etmişti. Ancak ABD hükümeti, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Adalet Bakanlığı gibi kurumlar tarafından Binance’e karşı devam eden yasal işlemler nedeniyle müdahale etti ve anlaşmayı durdurdu.

Voyager Digital tarafından para çekme işlemlerinin yeniden başlatılması, bir yılı aşkın süredir fonlarına erişemeyen yatırımcılara biraz rahatlama getirdi. Süreç devam ederken, kullanıcılar ek varlıkların geri kazanılmasını ve alacaklılara nihai dağıtımı belirleyecek olan iflas işlemlerine bir çözüm bulunmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x