İstihdam verisi sonrası piyasada faiz artışı beklentisi yükseldi

ABD’de beklenenden daha güçlü gelen tarım dışı istihdam rakamlarının ardından tahvil piyasalarında, Fed’in Mayıs toplantısında faiz artıracağına dair beklentiler arttı.

Fed’in para politikasında daha fazla sıkılaşmaya gideceğine dair beklentinin artması ile en kısa vadeli tahvil faizleri 19 baz puan artarak yüzde 4,83’e geldi. Bu fiyatlama Fed yetkililerinin 4’de 3 ihtimalle faiz artıracağına işaret ediyor.

2 yıllık hazine tahvil getirisi 12 baz puan artarak yüzde 3,96’ya yükselirken, 10 yıllık gösterge faiz 7 baz puan artışla yüzde 3,38’e oldu. 2 ile 10 yıllıklar arasındaki getirisi farkı derinleşti.

Piyasa, 2023’ün sonlarına doğru politika faizinde olmasını beklediği indirim miktarını da düşürdü. Swap piyasaları Aralık ayı sonuna kadar yaklaşık yüzde 4,33’lük bir Fed gösterge faiz oranına işaret ediyor. Bu oran veri açıklanmadan önce yüzde 4,18 olarak gerçekleşiyordu.

Dolar, yen ve euro karşısında güçlendi.

Şubat ayında açıklanan tarım dışı istihdam artışı 326 bine revize edilmesinin ardından ABD’de Mart ayında tarım dışı istihdam artışı 236 bin olarak kaydedildi. Ülkede işsizlik oranı yüzde 3,5’a düşerken saatlik ücretler yüzde 0,3 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ABD ekonomisinin Mart ayında 230 bin net tarım dışı istihdam yarattığını ve ücretlerin yüzde 0,3 arttığı yönünde gerçekleşmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir