Lüks ve büyük hobiler… Milyarderler neden bazen ölümle yaşam arasında kalıyor?

Büyük bir servete sahip kişiler, yaşadıkları lüks hayatın yanında oldukça tehlikeli seferlere ve aktivitelere de imza atıyor. Milyarderlerin kimi okyanusun belki de yaşam bile olmayan en derin noktalarına dalıyor, kimi uzaya gidiyor, kimi Antarktika gibi hava ve arazi koşullarının oldukça elverişsiz olduğu yerleri ziyaret ediyor. Her defasında ölümle yaşam arasındaki ince çizgide yaşıyorlar.

Bu tarz yüksek derecede ölüm riski barındıran aktiviteler denilince şüphesiz akla Virgin Havayolları’nın sahibi İngiliz milyarder Richard Branson geliyor. Branson tehlikeli seferlerinde birçok defa ölümden döndü. Bir defasında okyanusun ortasında bir teknede mahsur kaldı, bir defasında da düşen bir uçaktan sağ kurtuldu. Üstelik bu uçağı nasıl kullanacağını bilmeden kendisi havalandırmıştı. Uzaya ilk uçuşunu da gerçekleştiren Branson, Virgin Galactic isimli şirketi ile kişi başı 200 bin dolar gibi bir ücrete uzaya turist taşımayı hedefliyor.

Ancak herkes Branson kadar şanslı değil. Geçtiğimiz günlerde Atlantik Okyanusu’nda batık halde bulunan Titanik gemisini ziyaret için yüzlerce metre derine dalan bir mini deniz altı kayboldu.

Gemideki 5 yolcu arasında daha önce uzaya gitmiş ve okyanusun derinlerine dalmış ünlü milyarderler de bulunuyordu. Gemide bulunanların kişi başı 250 bin dolar ödedikleri biliniyor. Süper zenginler bu sıra dışı gezileri yapmayı neden çok seviyorlar?

‘SAYGINLIK MESELESİ’

ABD’nin Harvard Üniversitesi’nde çalışmalar yürüten uzman psikolog Ellen Langer, bu kadar çok para harcayarak büyük tehlikeler içine atılmanın nedeninin, basitçe günlük yaşamın sıradan doğasını kırmak olduğunu söylüyor. Langer, bu tehlikeli gezilere çıkan milyarderlerin kendilerini başarılı insanlarla özdeşleştirdiklerini ve geziyi tamamladıkları takdirde başarılı olacaklarını düşündüklerini söylüyor. Psikolog Dr. Charlotte Russell ise, insanların kendilerine meydan okumayı sevdiğini ve zenginlerin ise bu aşırı meydan okumalara güçlerinin maddi açıdan yettiğini dile getiriyor.

CEO’lara yaşam koçluğu yapan Shirley Palmer da bu tarz çok para harcanarak yapılan tehlikeli gezilerin zenginler için saygınlık meselesi olduğunu ifade ediyor. Palmer, “Çok az kişi bu tür seferlere çıkmayı göze alabilir ve dolayısıyla bu faaliyetler ayrıcalığı ve itibarı sembolize eder” diyor.

Bir lüks seyahat acentesi sahibi Peter Anderson, milyarderler için normal tatillerin sıradanlaştığını, bu yüzden tehlikeli gezileri aramaya başladıklarını söylüyor. Anderson, bir müşterisinin kendisine Güney Sudan’a gitmek istediğini söylediğini de belirtiyor. Afrika’da bulunan Güney Sudan, yıllarca iç savaş ve çatışmalarla mücadele etti.

Daha önce birçok defa okyanusların en derin noktalarına dalan iş insanı Victor Vescovo da içindeki merak duygusu yüzünden bu aktiviteleri gerçekleştirdiğini söylüyor.

Doug Tompkins, 2015’te Şili’de yaşamını yitirdi. Fotoğraf. Wikipedia.

UZAY TURİSTİ DE DENİZALTINDA İDİ…

Titanik batığını ziyaret ederken hayatını kaybeden denizaltıda bulunan milyarder iş insanları da daha önce yaptıkları tehlikeli yolculuklarla biliniyordu. Yolcular arasındaki İngiliz iş insanı Hamish Harding, 2019’da, her iki kutup üzerinden dünyanın etrafını en hızlı dolaşan bir uçuş ekibinin parçası oldu. Harding’in maceralı yaşamı bununla sınırlı değil. 2020’de Harding, dünya okyanuslarının en derin noktasından biri olduğuna inanılan Pasifik Okyanusu’ndaki Challenger Deep’e dalış yapan ilk insanlardan biri oldu.

Geçen yıl, Amazon’un sahibi milyarder Jeff Bezos’a ait uzay turizmi firması Blue Origin’in uzay uçuşundaki koltuklardan biri için açıklanmayan bir meblağ ödedi. Ayrıca Harding, 2016’da Güney Kutbu’na ulaşan en yaşlı kişi olan ve aya ikinci ayak basan astronot Buzz Aldrin’e eşlik etti. Gemide Pakistan’ın en zengin iş insanlarından Shahzada Dawood ve oğlu Sulaiman Dawood da bulunuyordu.

Zenginlerin ölümle sonuçlanan sıra dışı aktivitelerinden söz açılınca kuşkusuz, akla giyim firmaları North Face ve Esprit’in sahibi Douglas Tompkins geliyor. Tompkins, Şili’nin güneyinde bulunan Patagonia bölgesinde rafting yaparken kanodan nehre düşmüş ve donarak hayatını kaybetmişti.

Kaynaklar: Insider, CNN, National World

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x