New York, ABD-Meksika sınırındaki göçmenlere ‘başka bir şehir düşünün’ yazan broşürler dağıtacak

T24 Dış Haber

New York, ABD-Meksika sınırında yeni gelen göçmenlere “başka bir şehri düşünmelerini” söyleyen broşürler dağıtacak. Şehrin belediye başkanı, göçmenleri barındırmakta zorlandıkları için yetişkin sığınmacıların sığınma evinde kalma sürelerini de 60 günle sınırlayacak. 

Çarşamba günü Belediye Başkanı Eric Adams’ın ofisi tarafından yapılan duyuruda, broşürlerin “sınırdaki yanlış bilgilerle mücadele etmeye” çalışacağını ve göçmenlerin “yolculuklarında bir sonraki adımı atmalarına” yardımcı olacağını söyledi. 

Texas Valisi Greg Abbott tarafından gönderilen otobüslerle binlerce sığınmacı New York’a ayak basarken, şehir geçen bahardan bu yana 90 bin göçmene yardım sağladığını ve yaklaşık 55 bin sığınmacının da şehrin sığınma evlerinde kaldığını açıkladı. 

Öte yandan, New York şehrinin evsiz nüfusunu savunan iki grup “Legal Aid Society” ve “Coalition for the Homeless” duyurduğu ortak bir bildiride bu yeni politikanın belediyenin henüz ele almadığı pek çok soruyu ve endişeyi gündeme getirdiğini, yeni 60 günlük sığınma evi sınırlamasının yasallığını gözden geçireceklerini söyledi. Devletin, barınmaya ihtiyacı olan insanların emniyette olmalarını sağlamak için yasal bir yükümlülüğü olduğunu da eklediler. 

Adams, Ekim 2022’de olağanüstü hal ilan ederek Başkan Joe Biden’ı daha fazla kaynak sağlamaya ve göçmenlerin çalışma izni almalarına yardımcı olmaya çağırdı.

New York’un sınırda dolaştırmayı planladığı yeni broşür, göçmenlerin ABD’nin pahalı finans merkezine seyahat etmeleri halinde karşılaşacakları barınma, yiyecek ve diğer ihtiyaçların maliyetine vurgu yapacak. 

Broşürde İngilizce ve İspanyolca olarak “ABD’de nereye yerleşeceğinize karar verirken lütfen başka bir şehri düşünün” yazacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x