Suudilerden petrolde arzı düşürme kararı

Petrol piyasası bankacılık krizinin resesyon yaratacağı endişeleri ve Çin’in talep görünümü arasında dalgalı bir dönemden geçerken Suudi Arabistan’dan gönüllü bir üretim kesintisi kararı geldi.

Suudi Arabistan devletinin haber ajansı SPA’nın haberine göre ülke diğer OPEC+ ülkelerinin de koordinasyonunda Mayıs ayından 2023’ün sonuna kadar günlük petrol üretimini 500 bin varil düşürecek.

Habere göre Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı yetkilisi söz konusu kararın petrol piyasasında istikrarı sağlamak adına alınmış ihtiyati bir karar olduğunu belirtti.

Suudilerin gönüllü kesinti kararı 5 Ekim 2022’de alınan OPEC ve OPEC dışı ülkelerinin bakanlar düzeyindeki toplantısında alınan karara ek bir karar oldu.

Arz tarafında piyasalarda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun gelecek dönem üretim politikalarına yönelik 3 Nisan’da gerçekleştireceği toplantı bekleniyor.

OPEC+ ülkeleri Ekim 2022’deki toplantıda, 2023’ün sonuna kadar günlük petrol üretiminde 2 milyon varil kesintiye gitme karar almıştı. Petrol fiyatlarındaki yükselişin ardından grubun mevcut üretim politikasına devam edeceği değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x