Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’a gidiyor: Gündem ortak anlaşmalar ve Gazze’de ateşkes

T24 Haber Merkezi

Bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 28. BM İklim Değişikliği Konferansı’na katılarak görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez Katar’a gidiyor. Erdoğan, 4-5 Aralık’ta Doha’da olacak ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından Emirlik Divanı’nda resmi törenle karşılanacak.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Aralık’ta Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında BAE’de düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi’ne katılmıştı. Zirvede konuşan Erdoğan, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüşmesinde ise İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına yeniden başlaması, Türkiye’nin insani yardım ve barış için attığı adımlar ile Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri değerlendirilmişti.

Erdoğan bu kez Katar’a gidiyor. En son temmuz ayında Suudi Arabistan, BAE ve Katar’ı kapsayan ve çeşitli anlaşmaların imzalandığı ekonomi gündemi ağırlıklı bir tura çıkan Erdoğan’ın gündeminde bu kez Gazze var.

9. Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Toplantısı yapılacak

4-5 Aralık’ta Doha’da olacak Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından Emirlik Divanı’nda resmi törenle karşılanacak.

Baş başa görüşme gerçekleştirecek Erdoğan ve Al Sani, 9. Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Toplantısı’na katılacak.

Ortak anlaşmaların imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Al Sani tarafından onuruna verilecek resmi yemeğe katılacak.

Arabulucu Katar’la ateşkes görüşmesi

Erdoğan’ın Doha’daki görüşmelerinin ana gündemi ise İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar ve kalıcı ateşkes olacak. Erdoğan’ın bu anlamda, insani arada arabuluculuk yapan Katar ile Gazze’de ateşkesin uzatılması ve kalıcılaşması için görüşmeler yapması bekleniyor.

Erdoğan’ın Katar ziyareti dolayısıyla Cumhurbaşkanlığına ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz vekalet edecek.

TIKLAYIN – Erdoğan, COP28’de konuştu: Emisyonlarda sorumluluğumuz yüzde 1’in altında olmasına rağmen önemli adımlar atıyoruz

TIKLAYIN – Erdoğan’ın BAE ziyaretinde yaptığı görüşmelerde Gazze ve “barış” vurgusu

TIKLAYIN – Erdoğan: Hamas’ın dışlanması ve yok edilmesi gerçekçi bir senaryo değil

TIKLAYIN – Erdoğan’ın BAE ve Katar ziyaretinde gündem Gazze

Mısır ziyareti de yakın mı?

DW Türkçe’deki habere göre, Erdoğan’ın Cezayir’den dönüşte açıkladığı Mısır ziyaretinin zamanlaması da henüz net değil.

Uzun bir gergin dönemin ardından normalleşme sürecine girilen Türkiye-Mısır ilişkilerinde liderlerin ziyaretlerinin planlanması aşamasına gelinmişti. Erdoğan ve Mısır Devlet Başkanı Sisi 11 Kasım’da Riyad’da düzenlenen İslam İş birliği Teşkilatı ve Arap Birliği toplantısında basına beraber fotoğraf vermişti.

Erdoğan uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Gazzeli hastaların savaş bölgesinden çıkartılarak Türkiye’ye getirilmesinin artarak devamını istediklerini belirterek, “En kısa zamanda bir Mısır seyahati düzenleyebilirim. Mısır’da ağırlıklı gündemimiz bu konular olacak. Ne gibi adımlar atabiliriz, hastaların tahliyesinin önünü nasıl açarız? bunları konuşacağız. Bir an önce istiyoruz ki bu hastaların tamamını getirebilelim” demişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x