Ocak Ayına Yetişecek Mi?

SSK ve Bağ-Kur emeklisi yüzde 37,57 zam hakkı elde etti. Ancak asgari ücret ve memur maaşlarındaki yüzde 49’luk artış göz önüne alındığında emekliler için bir fark ortaya çıktı. Bu farkın kapatılması için hükümet alternatif planlar üzerinde çalışıyor.

Masadaki seçenekler şu şekilde:

Refah payı: Enflasyon farkının refah payı ile kapatılması gündemde. Bu durumda emekli maaşları yüzde 37,57’lik enflasyon zammı üzerine yüzde 12’lik refah payı eklenerek yüzde 49’a yükseltilecek.

Seyyanen zam: Farkın seyyanen zam ile kapatılması da bir diğer seçenek. Bu durumda tüm emekli maaşlarına aynı miktarda zam yapılacak.

En düşük emekli maaşına eşitleme: Mevcut durumda en düşük emekli maaşı 10 bin liranın üzerine çıkacak. Sınırın altındaki emekli maaşlarının da en düşük aylık maaşa eşitlenebileceği konuşuluyor.

Düzenleme 16 Ocak’a kadar Meclis’ten geçebilir

Emekli maaş zamlarının netleşmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Meclis 16 Ocak’a kadar kapalı ancak düzenlemenin yasalaşması sonrası emeklilere maaş farkı ödenebilir.

Düzenlemenin önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda daha sonra TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması gerekiyor. Meclis’ten geçtikten sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masasına gidecek. Son olarak ise Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla resmen uygulamaya girecek.

Süreç göz önüne alındığında emekli maaş düzenlemesinin şubat ayına kalabileceği belirtiliyor. Bu durumda emekliler ocak ayında sadece enflasyon zammını alacak. Refah payı ya da diğer seçenekler şubat maaşlarına yansıyacak.

Hangi seçeneğin uygulanacağı henüz netleşmedi. Hükümetin emekliler için en uygun seçeneği belirlemesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x