Yüzlerce insan ölmüştü: Açlık tarikatının lideri hakim karşısına çıktı

Kenya’da müritlerine “aç kalırsanız cennete gidersiniz” diyerek yüzlerce insanın ölümüne sebep olan tarikat lideri Paul Mackenzie ve 30 yardımcısı hakim karşısına çıktı.

Mahkeme Mackenzie ve yardımcılarının akıl sağlıklarının durumu için rapor talep ederek buradan çıkacak sonuca göre yargı sürecini başlatacaklarını duyurdu.

Nisan ayından beri Shakahola ormanında bulunan 191 çocuğun ölümünden sorumlu tutulan Mackenzie’nin tarikatına bağlı 400’den fazla müridin cansız bedeni ormanlık alanda ortaya çıkmıştı. Son yıllarda yaşanan en büyük tarikat bağlantılı ölüm olarak tarihe geçen olayda toplam 95 kişinin yargılanacağı da açıklandı.

Yargılanacak kişilerin cinayet, terör ve işkence gibi suçlardan yargılanacağı belirtildi.

Kenya’nın güneydoğusundaki Good News International Church isimli tarikatın başkanı olan Mackenzie’nin mahkeme salonunda neşeli olduğu görüldü.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan bazı yetkililer Mackenzie’nin toplu ölümleri belli bir sıraya göre yapmayı planladığını da söyledi. Mackenzie’nin planına göre önce çocuklar, sonra kadınlar, daha sonra ise genç erkeklerin toplu olarak aç kalacakları öngörülüyordu. En son ölecek grupta ise yetişkin erkekler yer alıyordu.

Eski bir taksi şoförü olan Mackenzie, müritlerinden çocuklarını okula veya hastaneye göndermemelerini istemiş ve bu kurumların “satanist” olduğunu dile getirmişti.

NELER YAŞANMIŞTI?

Ülke tarihinde en uzun süre tutuklu yargılanan kişi olarak kayıtlara geçen tarikat liderinin daha önce terörle suçlanacağı ifade edilmişti.

Good News International Kilisesi Papazı Paul Mackenzie hakkında, Nisan 2023’de kilisesindekilere, aç kalıp Hz. İsa’ya kavuşmalarını vadederek birçok kişinin ölümüne neden olduğu iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Operasyonlarda tarikatın elinden 95 kişi kurtarılmış, toplu ölümlerle ilgili aralarında tarikat liderinin eşi Joyce Mwikamba’nın da olduğu çok sayıda kişi tutuklanmıştı.

Tarikatın lideri Mackenzie, soruşturmanın başında polislere 1000 kişinin cansız bedenine ulaşacaklarını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x